Poštovani, dva dana unazad primetio sam da mi je puls u stanju mirovanja poprilično nizak 55 do 65, otezano disem (brzo, kratak dah) , imam omaglice i nelagodnost u grudnom košu i stomaku. Kad se krećem puls naglo ubrza, a brzo se i umaram. Radio sam uzv srca pre 4 meseca i nalaz je potpuno u redu, uz napomenu da je prednji mitralni kuspis izdužen, spusta se ispod koptacione linije do 5mm uz trag mr bez hemodinamskog značaja. Svaki ekg koji sam radio pokazuje hipertrofiju lk (visok r u v5 i v6) , a uzv ne. Nalazi krvi odlicni. Uz to imam kokosja prsa i visok pritisak često. Brine me pad pulsa, s obzirom da je pre uvek bio iznad 80 a sad se jedva oseti na zglobu, i pre se videlo kako srce kuca na levoj strani, a sada ne. Ne koristim lekove i imam 20 godina. Trebam li biti zabrinut za srce ili ovakvo stanje moze biti i od anksioznosti, stresa. . . ?

    Odgovoreno: 25. 09. 2015.
    • Poštovani,
      Prolaps mitralne valvule može da daje tegobe koje ste vi opisali. Naravno i anksioznost izaziva iste ili ih pogoršava. I povišen krvni pritisak je verovatno posledica napetosti. Savetujem vam da radite vežbe dubokog disanja povremeno, započnete umerenu rekreaciju tipa bržeg hoda, bez većih fizičkih napora. Uzimajte manje slanu ishranu, dovoljno tečnosti. Ako ste pušač prestanite da pušite. Može da se proveri i funkcija štitaste žlezde, uradite tsh i ft4. Stojim vam na raspolaganju.
      dr milan mijailović