Postovani, nalaz je od moje majke cije godiste sam i stavila. Pre godinu dana je obolela od raka dojke, ista joj je i odstranjena. Polpvinom avgusta je dobila vodu u plucima, bila je u bolnici i izvadili su joj vodu. Sad je dobila nalaz da ima slabo srce. Ispisacu vam i molim vas za brz ogovor. Koren aorte uredne dimenzije. Sve cetiri srcane supljine su dilatirane. Stijenke lv su uredne debljine, bez segmentalnih ispada kontraktilnosti, globalno sistoticka funkcija je znacajno oslabljena. Aortna vavula je trolisna, rubno hiperehogenija, ar 2+, urednih transaortnih brzina protoka. Mitralna valvula je degenerativno promenjena, mr3+, inkompletna relakcija stijenki lv po tipu pseudonormarlizacije. Trikuspidalna valvula je uredna tr2+. Indirektni znaci blage plucne hipertenzije. Perikard je b. O intrakardijalnih ugrusaka ili tvorbi se ne uocava.

    Odgovoreno: 09. 09. 2015.
    • Poštovana,
      Kod vaše majke se radi o dilatativnoj kardiomiopatiji, sve srčane šupljine su proširene, srčani mišić se slabo kontrahuje pa se javlja i vraćanje krvi na valvulama, efikasnost srčane pumpe je mala, mala je ejekciona frakcije (u nalazu sigurno piše kolika je ef) . Stanje može donekle da se popravi odgovarajućom terapijom, potrebno je da se rastereti leva komora.
      dr milan mijailović