Poštovani, imam pitanje za vas. Visok sam 173, težak 115 kg i prije nekoliko dana mi je postavljena dijagnoza stenocardiae. (imao sam u noćnim satima otezano disanje, trnula mi je lijeva ruka i bila ja blaga ukočenost vilice) . Uradio sam nalaze. Oni izgledaju ovako: ast 46 u/l, alt 71 u/l, glukoza 7, 1 mmol/l, hdl-kolesterol 0. 74 mmol/l, trigliceridi 3, 30 mmmol/l, mokraćna kiselina 608 mmol/l, electrolytes ca 2+ 1. 120 mmol/l. Tlak. Rr svi ostali nalazi krvi, urina i ekg su bili uredni. (b. O.) . Tlak (rr 150/100) trenutno pijem andol 100 protect i navečer simvastatin. O kakvoj je bolesti kod mene riječ (nalaze mi nije još očitao internista jer je na godišnjem odmoru) . Da li da nastavim s ovom terapijom od ranije ili? U vojsci sam (1983) preležao reumatsku groznicu (febris rheumatica, a star sam 50 godina) i imao sam oštećenje miokarda. Ne pijem, ne pušim, bolujem povremeno od gihta. Ovakvih napada sam imao i ranije, a prošle godine sam imao vrtoglavicu (bez gubitka svijesti) i završio sam u vozilu hitne pomoći. Tada je terapija izostala samo mi je infuzija pomogla. Taj se problem javlja povremeno i iz čista mira. Unaprijed hvala na odgovoru. Pozdrav! Nikola

    Odgovoreno: 29. 08. 2015.
    • Poštovani,
      Kod vas se radi o metaboličkom sindromu, koji zahteva prvo redukciju telesne mase (pravilna ishrana i umerena fizička aktivnost) uz adekvatnu terapiju za povišen krvni pritisak, povišene masnoća u krvi i povišenu mokraćnu kiselinu. Potreban je i uz srca da se vidi stanje na valvulama, obzirom dste preležali rg.
      dr milan mijailović