Poštovani, imam dijagnozu paroksizmalne tahikardije i kao terapiju počela sam sa uzimanjem beta blokatora bisoprolol 2, 5mg 1x1/2 na dan. Osećam vrtoglavicu, pospanost, umor, mučninu, lupanje srca, trnjenje leve ruke uglavnom noću. Enzimi su mirni. Holter ritma je u granicama normale. Načinjena je ehokardiografija sa opisom prolapsa mitralne valvule mr 1+, tr 1/2+. Zamolila bih vas da mi pojasnite rezultate ehokardiografije, koliko su zabrinjavajući s obzirom da imam 30 godina? Takođe, da li je uzimanje beta blokatora uzrok što se osećam loše. Pritisak je uglavnom 100/60 i 110/70. Baka sa majčine strane je preležala infarkt miokarda. Treba li uraditi neke dodatne analize, preglede? Unapred zahvalna na odgovoru.

    Odgovoreno: 29. 08. 2015.
    • Poštovana,
      Prolaps mitralne valvule daje tegobe koje ste vi upravi opisali. U terapiji se daju male doze propranolola, magnezijum, a zbog niskog krvnog pritiska možete da uzimate više tečnosti i koristite malo slaniju hranu. Svakako da su svakodnevne šetnje deo lečenja uz terapiju disanjem, a ako je potrebno uzimajte i male doze anksiolitika.
      dr; ilan mijailović