Postovani, moj otac je u decembru radio zamenu srcanog zaliska. Na zadnjoj kontroli dobio je ove retultate: kontrolni postup pregled tokom pregleda u fa rergistuje se lako dilatirane lijeve srcane supljine a narocito desne dv long axis vievv oko 4, 2 cm uu promjeru oko 6, 5 cm prisutno volumno optrrecenje dv eflv oko 50 posto a preko transmiralnog protoka dijastola disfunkcija lv tipa produzene relaksacije aorta u asc dijelu mjeri 4, 6 cm u aortnoj poziciji arteficijelna bioloska vavula gdje se na osnovu brzine protoka kalkulira max pg oko 12mm hg bez znacajnih regu rgitacijskih protoka prisutna mr +1 i tr + 3 uz rvsp oko 33mm hg u prosjeku 2 ch dobro vidljiva laa bez trombotskih masa perikard normalan zakljucak st post avr uredna funkcija vavule insuff v tricuspidalis gr 3 rekli su mu da obavezno uradi ct. Zanima me vase misljenje? I da li je situacija ozbiljna? Hvala unapred

    Odgovoreno: 20. 07. 2015.
    • Poštovana,
      Situacija nije alarmantna, kolege su predložile ct da bi se uradila dobra procena trikuspidne valvule. Važno je da leva komora i veštačka valvula dobro funkcionišu, predlažem da se uradi 64-slajsni msct srca, nakon čega će se dobiti uvid u funkciju desnog srca. Traženu dijagnostičku metodu možete da uradite u bolnici medigroup.
      dr milan mijailović