Bila sam kod kardiolga i rekli su mi da imam srcanu bolest, tacnije da imam suzenu aortu i da krv ne moze da mi protice normalno do srca nego da se vraca. Rekli su mi da je to rodjenja, ali ja imam 22 godine i tek sad primecujem taj bol. Tacnije pre godinu dana sam prvi put primetila bol tako sto me stezalo srce dok disem, bol, preskacu mi otkucaji srca i osecam veliki umor, bleda sam stalno. Rekli su mi jos tad da dodjem na kontrolu za god dana i ako ne bude bilo bolje da cu morati na operaciju. Bila sam skoro na kontroli i rekli su mi da je isto, da dodjem opet za godinu dana. Bolovi su nekad slabiji nekad jaci u odnosu na pocetku. A sada me nekad boli i na sam dodir grudi ako radim neku fizicku aktivnost. Ostale analizze su super. Zanima me ko mozete da mi objasnite kakve su to operacije i sta mogu da uradim da ne dodjem do te operacije? Postoje li neki lekovi ili preparati za to?

    Odgovoreno: 11. 07. 2015.
    • Poštovana,
      Prema vašim podacima, radi se o uređenoj srčanoj mani - stenoza aorte. Tegobe koje osećate mogu da budu posledice nedovoljnog protoka krvi preko suženja, ali bol na dodir, koji opisujete, nije kardiološkog porekla. Na žalost jedini način lečenja je zamena aortne valvule, lekovi za taj poremećaj ne postoje. Sa operacijom ne treba da se žuri, savetujem redovno praćenje kod vašeg kardiologa. Takođe bez velikih fizičkih napora, redovno lečenje respiratornih infekcija i prevenciju infektivnog endokarditisa u slučaju stomatološkin, ginekoloških i uroloških inervencija.
      dr milan mijailović