Poštovani, šaljem vam rezultat sa uz srca. Lp graničnih dimenzija, bez vidljivih stranih masa. Mv blago degenerat. Izmenjena, transmitalni protok po tipu pseudonormalnog, registruje se blaga mr (1-2+) . Lk graničnih dimenzija, debljih zidova, očuvane globalne sistolne funkcije i longitud. Deformacije (gls lk-21, 5% , poremećene dijastole (ll stepen) , bez ispada u segmentalnom kontraktilitetu. Aorta granicnih dimenzija u korenu, nešto šira iza korena (do 39mm) , a0v trolisna, očuvane separacije i koaptacije, normalne brzine protoka u sistoli. Desne srčane šupljine normalnih dimenzija kao i protoka pv i tv, registruje se blaga tr (1+) i blago povišen spdk (30 mmhg) . Perikard bez izliva. Pritisak mi je gotovo uvek 120/80, ekg uvek dobar, radjen test opterećenja i holter i to je dobro. Ranije sam se bavio sportom (fudbal, karate. . .) (ako je od znacaja) 1. Zbunjuju me razlićiti rezultati (imam ih tri) u zadnjih 4-5 godina jer je ef 61% , 56% i 55% , aorta graničnih dimenzija do 39 a u prethodnim rezultatima je lako dilatirana u korenu 43 2. Molim vas za mišljenje o stanju srca i da li treba preduzeti neke mere jer nemam nikakvu terapiju

    Odgovoreno: 11. 07. 2015.
    • Poštovani,
      Uz nalaz koji se poslali nije jedini kriterijum za procenu vašeg zdravstvenog stanja. Sve numeričke vrednosti mogu da variraju od pregleda do pregleda, jer zavise od više faktora. Primarno je da test opterećenja ne ukazuje na smanjenu koronarnu rezervu, kao i da je holter dobar (jedino niste naveli koji - ekg-a ili krvnog pritiska) . Moj savet je da budete umereno fizički aktivni, bez ekstremnih fizičkih napora (rekreativac) , vodite računa o ishrani - manje soli, masnoća i slatkiša. Redovne kontrole kod vašeg kardiologa, a ako kolega proceni da je potrebno dobićete i terapiju.
      pozdrav, dr milan mijailović