Poštovani doktore, molim vas ako možete da mi objasnite očev nalaz holter ekg-a. On ima 88 godina. U zadnje vrijeme često osjeća slabost, a ponekad mu se dogodi blagi gubitak svijesti uz snažno lupanje srca. Ima niži krvni tlak (uglavnom oko 110/70) , prosječne je tjelesne težine i ne pojavljuje mu se oticanje nogu. Zanima me kakav mu je kardiološki status obzirom na ovaj nalaz i da li nešto može poduzeti s te strane. U nalazu piše: monitoriranje je trajalo 23 h i 57 min (od 8: 19 do sutrašnjeg dana u 8: 16) . Analizirano je ukupno 78682 qrs kompleksa. Osnovni ritam je sinusni uz prosječnu fr 54/min, max 96/min (u 8: 14 h) i minim 40/min (u 05: 55 h) . Ektopična aktivnost klijetki se sastojala od ukupno 93 izolirane ves. Zabilježeno je ukupno 1529 sves, od čega 1079 izoliranih, 173 para i 22 kratkotrajne svt (najduža u trajanju od 6, 5 sec (u 16: 00 h) . Nije bilo tahikardije (fr>120/min) , zabilježena je jedna bradikardija (fr 40/min) , ukupnog trajanja 21 sec, te 9 značajnih rr pauza (> 2, 0 sec) – najduža 2, 3 sec u 19: 09 h. Bez signifikantnih pomaka st spojnice. Dnevnik: u dva navrata omaglice, bez pripadajućih promjena u ekg-u. Cijenjeni doktore, molim vaše mišljenje i preporuku. Unaprijed zahvalan, ivan smoljić

    Odgovoreno: 29. 01. 2015.
    • Poštovani,
      Kod vašeg oca se radi o poremećaju ritma pojave komorskih ekstrasistola i kratkotrajnih pretkomorskih tahikardija. Obzirom da se omaglice nisu poklopile sa poremećajem ritma, postoje i drugi razlozi za tegobe: poremećaj cirkulacije u vratu, okoštavanje vratne kičme, poremećaj unutrašnjeg uveta, nizak krvni pritisak pa je najbolje da se uradi i dupunska dijagnostika: holter krvnog pritiska, doppler krvnih sudova vrata, pregled orl. Nakon toga nadležni kolega treba da odredi terapiju.
      dr milan mijailović