Postovani, moja mama ima dijagnostikovanu tesku autnomnu neurpatiju, a nema dijabetes. Njena terapija koja ukljucuje phisiotens 0, 2 mg 2 puta dnevno i erynorm plus (koji joj je prepisan jedamput dnevno ali ga ona uzima svaki drugi dan zato sto se on uzima ujutru kada je njoj obicno nizak pritisak) . Pritisak joj veoma varira tokom dana, od 120 do 160, a u poslednje vreme joj je uvek oko 140 (meri ga dva puta dnevno pre uzimanja leka, a i cesce po potrebi) . Pre 6 godina je imala koksaki virus, sa titrom od 64. Pre 3 godine je imala infarkt unutrasnjeg uha (koje je ostalo bez funkcije) , od kad su poceli problemi s pritiskom. Koje je vase misljenje i savet? Unapred hvala na odgovoru! S postovanjem, ivana

    Odgovoreno: 29. 01. 2015.
    • Poštovana,
      Što se tiče neuropatije indikovano je lečenje od strane neurologa i imunologa. Antihipertenzivna terapija koju vaša majka uzima je dobra, potrebno je redovno uzimanje lekova, adaptirati dozu da se uzima svakodnevno u isto vreme, ishrana treba da bude sa manje soli, do 2 gr dnevno, uz šetanje u skladu sa mogućnostima. Infekcija coxsackie b virusom nije imala značajan titar, verovatno da posledice nisu ostale. A što se tiče infarkta unutrašnjeg uveta, moguće je da je urok variranja krvnog pritiska zbog poremećaja regulatornih mehanizama koji održavaju normalaan krvni pritisak.
      dr milan mijailović