Postovani, da li se beta blokatori, konkretno byol (bisoprolol) sme primenjivati u terapiji hipertenzije kod obolelih od hobp? I da li navedeni lekovi mogu da ponistavaju dejstvo inhalera koji se koriste u terapiji hobp? Unapred vam se zahvaljujem na odgovoru

    Odgovoreno: 25. 06. 2013.
    • Poštovana,
      Bisoprolol je visoko selektivni beta blokator i može se primenjivati u terapiji kod bolesnika sa hobp ukoliko se ne radi o vrlo teškom poremećaju ventilacije. Naravno, vrlo je važno kako bolesnik toleriše lek. Takodje je važno naglasiti da postoje i drugi antihipertenzivi koji se bolesniku mogu dati ukoliko bolesnik ne toleriše ovaj lek. Adekvatna antihipertenzivna terapija je uvek prilagodjena svakom bolesniku individualno. Najbolje je da se posavetuje sa vašim pulmologom i kardiologom, koji će na osnovu vaših analiza (spirometrija, ehokardiogram) i pratećim oboljenja naći najbolju terapiju za vas.