Imam anginu pektoris, pijem isosorb, konkor 2, 5mg. Plavix i enalapril 2x10 mg. Mene brine to sto mi je sistolnl pritisak nizak a dijastolni visok. Npr. 120/100, 110/90 100/80. Da li je to normalno kod ang. Ja sam mislio da imam srcanu insuficijenciju i da mi je zato povisena alk. Fosfataza1152 a lekari kazu da mi srce nije bas slabo. Ostale analize su ok.

    Odgovoreno: 25. 06. 2013.
    • Poštovani,
      Kod vas postoji mala razlika izmedju sistolnog i dijastolnog pritiska, koja se zaista teško toleriše i stvara značajne tegobe. Sindrom srčane insuficijencije je klinički pojam i obuhvata simptome koji ukazuju da je srce izgubilo svoju snagu, ali ove vrednosti srčanog pritiska ne mogu biti parametar postojanja srčane insuficijencije. Adekvatna procena vašeg zdravstvenog stanja se može sagledati detaljnim kardiološkim pregledom i obaveznim ehokardiogramom, kojim bi se isključilo postojanje valvularne mane koja može biti uzrok ovako "bliskih" vrednosti krvnog pritiska. Neophodno je da se javite svome kardiologu radi eventualne korekcije doze antihipertenziva, s obzirom da navodite niske vrednosti krvnog pritiska a uzimate kardiološku terapiju koja utiče na sniženje krvnog pritiska.