Moj muž je imao dva infrakta, a od zadnjeg je i preminuo u 53 godini života. Majka od mog muža je takođe imala infrakt u 64 godini, još uvijek je živa. Sin mi je radio nalaze s tim da sumnjam u nasljednost tog srčanog oboljenja. Njegovi nalazi su otprilike u normalnim referentnim vrjednostima. Osim HGB (hemoglobin) koji iznosi 137 (138-175) ; HCT iznosi 0,410 (0,415-0,530); a povećan mu je broj MPV koji iznosi 10,5 (6,8-9,4). Šecer mu je 5,4; a holesterol 5,5.
    Pa me zanima da li su ovi nalazi dobri i da li on već sada treba promijeniti prehranu ili početi koristiti neke lijekove u cilju prevencije od infarkta? On ima 28 godina.
    Hvala

    Odgovoreno: 23. 11. 2008.
    • Mislim da je najvažnije da se ne opterećujete svoga sina time. On treba da živi sasvim normalno. To što su mu je otac umro od infarkta nije razlog da živi u panici da će se to i njemu desiti. Takva pretpostavka nema osnove pogotovo što su rezultati koje ste naveli sasvim uredni. MPV znači da ima malo povećane trombocite (veličinom a ne brojem). Holesterol 5,5 nije za paniku. Ono što on može za sebe da uradi je da ne bude pušač, da se ne goji , da se bavi rekreativno sportom i da živi ne razmišljajući o infarktu jer zaista nema razloga za to...