Poštovani doktore,
    Potreban mi je savet. Imam 50g. Ove godine mi je par puta skočio pritisak i do 150/90 (a tada sam se i loše osećala, zujanje i glavobolja),inače normalan. Svi nalazi krvi su savršeni (trigl.0.75,hol.5,04:HDL 1,85; LDL 2,8; jedino oovećani PLT 560 i PCT 4,5. Kod kardiologa mi nadjeno da imam šum na srcu, Dg.insuff.valv.mitralis I/II., radjen i Ehokardiogram: EF 67%, potvrdjena mi dijagnoza. Do sada bila uvek zdrava, idealne težine, zdrav zivot i ishrana, bavila sam se rekreativno sportom, idem na aerobik, vozim bicikl po 25 km bez problema. Kardiolog mi rekao da smanjim sve aktivnosti i prepisao Concor 5 mg 1/2. Počela sam sama da merim,( lek nisam pila) pritisak bio oko 130/80, a puls 80-90.Ja sam tražila da idem na test opterećenja. Kad sam otišla bila sam jako napeta, znojila se , početni pritisak bio160/90 i puls 85. Test prekinut posle 3 min zbog tahikardije (160 puls i 230/100 pritisak) već na prvom stepenu od 50 wat, konstatovan VES povremeno, a 1 min posle SVES). Tražim objasnjenje, a rečeno mi da prestanem sa aktivnostima i da dodjem na kontrolu tek za 6 meseci. Ne razumem kako je takav test kad sam inače uvek mogla da radim normalne napore. Sad sam još više zabrinula, čak uplašila .
    Stres ili ozbiljna srčana mana..?.Ima li to veze sa menopauzom? Šta da preduzmem?
    Hvala unapred

    Odgovoreno: 28. 11. 2008.
    • Nije jasno zašto ste uopšte radili test opterećenja.On je indikovan isključivo kod ljudi kod koji se osnovano sumnja na koronarnu bolest.Mislim da takav rezultat na ergo testu nije razlog za zabrinutost.Živite opušteno uzimajte redovno lekove i to je sve.Mislim jedino da Vam je eventualno tu zbog mitralne insuficijencije potreban i minimalna doza ACE inhibitora i blagi diuretik(npr hidrohlorotiazid)ali to ipak prepuštam Vašem kardiologu koji sigurno ima detaljniji uvid u Vaše stanje. Krvnu sliku treba ponoviti.Ukoliko se održava tako velik broj trombocita neophodno je u terapiji i Cardiopirin(andol).