Poštovani doktore,
    imam 34 godine i pre mesec dana javio sam se doktoru zbog povišenog krvnog pritiska, ispostavilo se 180/100. Simptomi su bili gušenje i lupanje srca. Analize su pokazale da mi je povećan nivo holesterola (8,1), triglicerida (2.96) i šećera (6,5). Uradjen je i EKG i ultrazvuk srca i abdomena i nalazi su bili normalni. Doktor je prepisao dijetu i lekove za smirenje, zbog moje nervoze. Posle tri nedelje ponovo su uradjene analize i rezultati su bili: hol (4,2), tg (1,2) i gly (4,3). I dalje se pridržavam dijete. Ipak, povremeno osetim stezanje u grlu, nalik gušenju i uspaničim se. Redovno kod kuće merim pritisak i tada aparat pokazuje vrednosti od 120/72 (ujutru) do 144/82 (uveče).
    Moje pitanje je zašto dolazi do toga, odnosno do takvog variranja pritiska. Napominjem da tada kada su izmerene veče vrednosti nisam nervozan ili bilo šta drugo...
    Hvala unapred

    Odgovoreno: 26. 11. 2008.
    • To što si jednom imao izmeren krvni pritisak 180/100 mmHg to ne znači da imaš bolest zvanu:Arteriska hipertenzija.Tkva dijagnoza se može postaviti tek pošto se u više ponavljanih merenja tokom nekoliko dana čak i nedelja izmeri povišen krvni pritisak i to sa veći značajem ako se meri u kućnim uslovima a ne u zdravstvenoj ustanovi,nakon desetak minuta sedenja,pod uslovom da je meren ispravnim aparatom i da onaj ko meri zaista to znači da radi.U tvom slučaju mislim da nema govora o arteriskoj hipertenziji. Što se tiče povišenih vrednosti holesterola i triglicerida i tu stvari stoje otprilike ovako:pre vađenja krvi za ove analize porebno je da se ne jede masna hrana ili slatko barem 16 pre vađenja krvi.Jedino što ostaje potrebno je da uradiš OGT test.