Poštovani doktore,
    Interesuje me šta je i šta se sve podrazumeva pod BALON DILATACIJOM i IMPLANTACIJOM STENT?
    Unapred hvala,
    Stanislava Gavrilović

    Odgovoreno: 18. 11. 2008.
    • Koronarni krvni sud koji ishranjuje srčani mišić u stanju angine pektoris je značajno sužen na jednom ili više mesta što ugrožava ishranu srčanog mišića. Jedan od načina na koji se taj problem može rešiti je da se u taj krvni sud plasira kateter na čijem vrhu se nalazi balon. Onog momenta kada je kateter u krvnom sudu naduva se balon koji tada mehanički širi suženje. Na tom mestu može da se potom plasira stent.. najbukvalnije objašnjenje - kao opruga iz hemiske olovke koja svojim prisustvom u krvnom sudu sprečava ponovnu pojavu suženja.