Imam problem sa varijacijom pritiska. Imam 32 god. i medicinska sestra sam, pre 2 dana imala sam hipertenzivnu krizu 230/130 koji je teško oboren i uz vensku terapiju. Sada nakon 2 dana moj pritisak je 100/55,110/60 znači niži i to je moj problem.
    Šta treba sve uraditi od pregleda i zbog čega se javljaju te varijacije pritiska?

    Odgovoreno: 15. 11. 2008.
    • Nije uobičajena stvar da se dešavaju baš tolike varijacije krvnog pritiska.Prvo ostaje nejasno koje tegobe ste imali u momentu te hipertenzivne krize.Druga stvar koja je veoma vazna.da li ste koristili ispravan aparat za merenje krvnog pritiska.Treće da li je sadašnji krvni pritisak nizak uz terapiju antihipertenzivima ili bez njih.Četvrto što može imati značaja da li ste gubili na telesnoj masi u zadnje vreme.U svakom slučaju potrebno Vam je svakodnevno merenje krvnog pritiska i to u kućnim uslovima..više puta na dan..istim aparatom u isto doba dana,nakon desetak minuta mirovanja po mogućnosti da vam krvni pritisak meri uvek ista osoba. Što se tiče laboratoriskih nalaza bilo bi poženjno da se uradi SE,KSL,glikemija,urea,kreatinin,Na,K,Cl,holesterol,trigliceridi,urin.Ako se pokaže da imate zaista povišen krvni pritisak kao dijagnozu poželjno je uraditi i pregled očnog dna jer se na taj način procenjuje koliko dugo već imate hipertenziju i kakve promene na malim krvnim sudovima je ostavila takva hipertenzija.