Imam 26 godina. Kada sam radio ekg srca, kardiolog mi je rekao da imam neke prirasline. Interesuje me da li su opasne, moraju li se operisati i koliko su opasne za život? Interesuje me koliko je normalan puls po minuti.meni 85minut. Da li je to u redu?
    Srdačan pozdrav

    Odgovoreno: 13. 11. 2008.
    • Ekg-om se nekad mogu naći neke promene koje se mogu protumačiti kao postojanje priraslica .Ali definitvno razjašnjavanje takve pretpostavke se postiže rentgenskim snimkom ali i ultrazvučnim pregledom srca. To se naravno ne operiše .Tvoj puls od 85/min se uslovno može smatrati normalnim.Bitan je puls u stanju mirovanja,najbolje u jutro nakon buđenja.Tada se očekuje puls od 60-80/min ali ni 85/min nije znak bolesti.Samo uzbuđenje zbog ishoda merenja,premor,neispavanost,preterano pušenje ili konzumiranje kafe može imati svog uticaja na frekfencu srčanog rada. Sve u svemu ako normalno tolerišeš uobičajeno dnevno fizičko opterećenje i ako nemaš druge tegobe niti neka ranija oboljenja mislim da se možeš osećati zdravom osobom.