Postovani doktore,
    Moje pitanje je sledeće: test opterećenja je pozitivan na ishemijsku bolest srca, imam 57 god. i lečim se od 2004. god. sada je preporuka da idem na indikovanu koronarografiju.
    Možete li mi reći šta podrazumeva taj pregled?
    S poštovanjem,
    Stanislava Gavrilović

    Odgovoreno: 17. 11. 2008.
    • Test opterećenja je postavio osnovanu sumnju da imate koronarnu bolest i predvideo da imate opasnost da dobijete infarkt miokarda.U toj situaciji potrebno je planirati intervenciju na krvnim sudovima Vašeg srca bilo da je reč o premošćavanju suženja(by-pass) ili o balon dilataciji i implantaciji stenta. Sledeći korak na tom putu je da se stekne uvid u izgled Vaših koronarnih arterija.Na običnom rentgenskom snimanju one ne mogu da se vide.Ali ako se u njih ubrizga kontrast u momentu snimanja onda će one uslovno rečeno,postati vidljive.Videće se koliko su sužene ,gde su suženja i koliko ih ima.Na osnovu toga onda će se dalje planirati Vaše lečenje sa moguće tri preporuke:operacija,balon dilatacija i implantacija stenta ili samo nastavak medikamentozne terapije.. Sve u svemu nemojte izbegavati koronarografiju.Ona je za Vas veoma bitna!!