1. Nalaz testa opterećenja Koronarna bolest Respiratorne infekcije Vaskularne infekcije Periraslice B betablokatori

    Pitanje broj: #151274

    Poštovani,
    jel mozete da mi pojasnite nalaz testa opterećenja. God starosti 38, telesna masa 59 kg, visina178 cm, fr u miru 100, zadata sr fr 155 min, ta u miru 120 sa 70. Ekg u miru sinusni ritam, deniv st u d2, 3avf do 1 mm ushodnog toka ali i u v2, 3 sa negativnim t. (ovo mi ništa nije jasno). Lod ispitanice je započet test višestepeni i progresivni, kontiumirani test fizičkim opterećenjem na treadmilu po protokolu brucea i uradjen do kraja prvog stepena opterecenja 3 minuta kada je premašena zadata srčana fr bila je 161 min. Ta uredan 120 sa 80 grudnih tegoba nije imala. Kontinuiranim ekg praćenjem navedene promene u miru se gube u opterećenju nakon odmora mirne ekg promene bez tegoba u grudima. Ta i fr u odmoru kao i pre testa. Test negativan. Adhezije da napomenem imala sam tada stresne situacije i ubrzan srčani rad a kada sam kući srčani rad mi je uglavnom normalan. Dat mi je concor 2.5 po pola ujutru a da napomenem pritisak mi je inače 90 sa 60 izuzem kad odem kod lekara od straha je 120 sa 70.

    Odgovoreno: 27. 03. 2017.
    • Poštovana,
      nalaz koji ste priložili nakon urađenog testa fizičkog opterećenja ukazuje da koronarna bolest nije prisutna što je za Vas bitno, i da su promene na ekg koje imate u miru nespecifične i da idu u prilog perikardnim adhezijama (priraslice) koje ostanu nakon jačih često ne lečenih respiratornih i drugih virusnih infekcija. Test je ukazao da ste brzo dostigli smsf što može ići u prilog lošoj fizičkoj kondiciji i ne utreniranosti i zbog toga ste i dobili terapiju. Redovno se kontrolišite kod svog kardiologa, nemate razloga za strah, ovo o strahu od pregleda napomenite i njemu pri sledećoj kontroli i nemoj te samoinicijativno prekidati terapiju b blokatorima (concor) samo po nalogu lekara.