Poštovana,
    Mom sinu koji je imao 2 godine, otkriven je fiziološki šum na srcu. Redovno smo išli na kontrole, to se ništa nije menjalo. Sada ima 4,5 godina i išli smo privatno kod dečijeg kardiologa, gde mu je potvrđeno da ima VSD koji je prečnika 0,5-1mm uz minimalni ld sant bez hemodinamskog značaja. Mene zanima šta dalje i kakve su posledice? Čula sam da ta rupica može da se zatvori, a doktor je rekao da ne može. Zanima me Vaše mišljenje.
    Hvala.

    Odgovoreno: 13. 08. 2009.
    • Poštovana,
      Najispravnija dijagnoza se postavlja ultrazvučnim pregledom srca. A VSD (ventrikularni septalni defekt) spada u najčešćše urođene srčane mane u dece. Može da se javi kao izolovani, ili u sklopu neke druge urodjene srčane mane (tetrallogia fallot, truncus arteriosus communis, kompleksnih urodjenih srčanih mana). Niste VSD-a je malo verovatno, dok se mali defekti mogu spontano zatvoriti. U preko polovine dece dolazi do spontanog zatvaranja, i u takvim slučejevima deca se samo prate, i bar jednom godišnje radi se ultrazvučni pregled srca, i vrši se prevencija infektivnog endokardita pre vađenja zuba ili neke hiruške intervencije. Ehokarfdiografija je najbolja metoda za pračenje toka, anatomskih i hemodinasmkih promena kod bolesnika. Ukoliko se pregledom otkrije da dolazii do početnog zatvaranja defekta hiruška intervencija se odlaže. Ali ako se jave znaci komplikacije (plučna hipertenzija ili pojava infundibularne stenoze) defekt se hiruški zatvara.