Poštovani! Majka mi ima 59 godina, dijagnoza je sledeća:insufficientia valvulae mitralis gradus levis medii, kalcifikacija mitralnog ringa, insufficientia valvulae tricuspidalis,koncentrična hipertrofija miokarda leve komore.Koliko je stanje opasno i da li zahteva operaciju.koje lekove Vi preporučujete, sa obzirom da joj od nizoldina uvek bude veoma loše, pritisak joj strašno padne. Pije monopril plus(bolje je podnosila monopril),presolol, hemopres.Hvala najlepše.

    Odgovoreno: 07. 05. 2008.
    • Za procenu težine mitralne mane potrebno je upisati kolika je površina mitralne valvule (normalno je 4 do 6 cm2) i koliki je pritisak u arteriji pulmonalis, eventualno sistolni pritisak desne komore. Što se tiče terapije,
      kardiolog koji leči Vašu majku je taj koji treba da napiše terapiju