Postovani doktore Perisicu, postavio sam vam pitanje prije 20 dana ali nazalost nisam dobio Vas odgovor.Posto moji problemi s aritmijom i dalje traju, javljam se opet u nadi da cete mi odgovoriti. Imam 26 godina, dijagnoza mi je paraksizmi atrijalne fibrilacije.Koristim flekainid 100mg dva puta dnevno, ali tablete mi nisu pomogle.Sta Vi mislite o tome da uradim elektrofiziolosko ispitivanje i koliko je ono djelotvorno?Svakodnevno imam VES preko 1000, a u zadnje 3 godine imao sam tri jaka napada koja nisu registrovana ne EKG koja traju po 10 min. i u toku tog napada svaki otkucaj mi je nepravilan.

    Odgovoreno: 28. 04. 2008.
    • Nisam dobio Vaše pitanje ranije. Flekainid nije registrovan na našem tržištu (ja znam taj lek) ali je indikovan u Vašoj bolesti (kao i propafen, amiodaron, beta blokatori). VES i atrijalna fibrilacija su dve različite dijagnoze i imaju različitu terapiju, s tim što Vas VES ne ugrožavaju u ovom tenutku. Elektrofiziologija se koristi u lečenju atrijalne fibrilacije, uspešnost prvog tretmana (ablacija plučnih vena ) se kreće oko 30 d0 50%. Ali, ako imate napad jednom godišnje, ostaje pitanje da li Vam je elektrofiziologija neophodna.