Moja dijagnoza po otpustu 4 god. posle infarkta Arrhytmia exstrasistolica ventricularis Tachycardia paraxismalis vertikularis Angina pectoris stabilis Infarctus myocardii parietis inferioris aa IV Aneurisma ventriculi sinistri cordis regionis posteroinferioris post infarctus myocardii Insuffientio valvulae mitralis gradus III Hypertensio pulmonalis passiva Cardiomyopathia chronica ischaemica compensata a primljena sam zbog : aritmične srčane akcije, sa malignim poremećajima ritma kada mi se uradila invazivna hemodinamska obrada , gde je nađena ventikulografski umanjena pumpna funkcija miokarda leve komore diskinetična posterobazalno, sa insufijencijom mitralne valvule III stepena. RIA sužena 40% medijalno. ACD u celini sužena a RIVP i RPL po odstupanju 80% sužena. Indikovano medikamentozno lečenje. Terapija : Amiodaron,Zorcaptil, Amlodipin, Lopion, Lasix i Bromazepan do skoro uzimala Sinkum, a sada Angiopirin. Na ehu od 15.04.08. zaključak je : Leva predkomora uvećanih dimenzija. Zadnji mitralni zalistak nepokretan, MR 1+. Profil transmitralnog protoka ukazuje na dijastolnu disfunkciju.EF 45-50%.RVSP30 mmHg. Imam česte bolove u grudnom košu i po celom telu, malaksalost i umaranje. Ljubazno vas molim za mišljenje i savet kako da ublažim tegobe kao i o daljem načinu lečenja. Unapred zahvalna Lepa... Novi sad.

    Odgovoreno: 28. 04. 2008.
    • imali ste ozbiljan infarkt u godinama koje su malo neobične za ženu a koji je ostavio dosta ozbiljne posledice na srčanom mišiću. Na žalost, promene na arterijama srca su takve da ne zahtevaju lečenje (stavljanje stentova ili kardiohiruršku intervenciju). U sklopu preležanog infarkta javile su se maligne aritmije (ventrikularna tahikardija ) ali su lekari iz S,Kamenice procenili da Vam ne treba ugraditi kardioverter defibrilator. Imate lekove koji pokrivaju opseg Vaših tegoba: antiaritmik, terapiju hipertenzije, srčane slabosti. Treba pratiri razvoj situacije oko mitralne valvule. Niste za ozbiljnu fizičku aktivnost.