1. Opasnost od tuberkuloze - mama i beba

    Pitanje broj: #147321

    Moja beba i ja smo više puta bile u kontaktu sa osobom kojoj je dijagnostikovana tuberkuloza (nismo znale do danas). Da li ćemo se sada sigurno inficirati i mi ili to ne mora da bude slučaj? Ukoliko smo inficirane, šta možemo da uradimo da bi sprečile razvoj bolesti?

    Odgovoreno: 13. 02. 2020.
    • Važne su nam još dve stvari koje niste naveli, a to su koliko beba ima meseci i da li je vakcinisana od tuberkuloze u porodilištu, što verovatno jeste jer se deca redovno vakciništu u porodilištu. Ukoliko je beba starija od 2 meseca ne postoji nikakva mogućnost da beba oboli. Vi ste takođe vakcinisani, ali u svakom slučaju, kao lica iz kontakta, trebalo bi da se javi nadležnom antituberkuloznom dispanezru da se napravi kontrola. Male su šanse da se oboli. Od 100% inficiranih samo 10% oboli. Neophodno je da se u nadležnoj ustanovi uradi kontrola bilo da je to PPD test ili kod mame snimak pluća. Dok je vrlo velika verovatnoća da je beba kompletno zaštićena.