Moj sin ima 9 godina i doktori su dijagnostikovali astmu. Pluća mu zvižde i on uporno kašlje. Dobio je terapiju. Zanima me da li se astma leči i da li prolazi u pubertetu?

    Odgovoreno: 13. 02. 2020.
    • Bronhijalna astma kod dece nastaje rano i upravo se manifestuje ovakvim tegobama. U većini slučajeva simptomi astme nestaju u pubertetu i to su prognostički bolji slučajevi. Međutim ukolio se astma kod dece leči ispravnom terapijom koju prepisuju pedijatri pulmolozi, koja obuhvata takozvane inhalacione kortikosteroide kojih se ne traba plašiti jer deluju samo lokalno, svi izgledi govore u prilog da će astma nestati u pubertetu. Samo jako teški slučajevi ne prestaju u pubertetu, i tu se savetuje drugačija terapija gde se tačno odeđuje na šta je dete alergično, i nakon toga se vrši takozvana desenzibilizacija, odnosno pokušava se smanjenje imunog odgovrora deteta na alergene na koje je jako alergično.