Poštovani,
    Mom ocu je dijagnostikovan karcinom pluća (zbog čega sam Vam se i ranije obratio). Početo je lečenje hemoterapijom. Medjutim pri poslednje dve analize krvi (koje se vrše pre odlaska na terapiju) broj trombocita je (za mene neverovatno) mali, polazeći od toga da je neophodno da njihov broj bude preko 150 kako bi otac primio hemoterapiju. Pri poslednjoj analizi on je iznosio 21!
    Kako je to moguće i zbog čega dolazi do toga?
    Zahvaljujem na odgovoru

    Odgovoreno: 26. 11. 2008.
    • Tako nizak broj može biti posledica ili metastaze tumorskog procesa u kostnu srž ili posledica hemioterapije. U svakom slučaju tako nizak broj zahteva hospitalizaciju i aspiracionu biopsiju kostne srži koja bi razjasnila takvu dijemu. U stvari ordinirajući onkolog koji zna detaljnije informacije o tome koji hemioterapija je ordinirana, koliki je bio broj trombocita pre hemioterapije, koliko vremena je prošlo od tada itd. U svakom slučaju broj od 20 trombocita nosi rizik da svako dalje smanjivanje broja nosi rizik od krvarenja. Verujem da ordinirajući onkolog to ima u vidu..