Moja sestra, kao mala , imala je česte napade gušenja, dijagnoza joj je bila alergijska astma. Kada je napunila 18 god. stanje joj se poboljšalo. Medjutim, sada joj se često dešava da joj se stegne u grudima, uglavnom u jutarnjim časovima ili ako se glasno smeje.
    Da li ona još uvek ima astmu i mora da koristi svakodnevnu terapiju? Ona nema stalnu terapiju, samo povremeno koristi Ventolin pumpicu.

    Odgovoreno: 22. 11. 2008.
    • U velikom broju slučajeva hipereaktibilnost bronhijalnog stabla kod dece vremenom se smanjuje. Nekad ono ostaje kao definitivna astma. Ukoliko se osećaj stezanja u grudima smanjuje nakon primene ventolina onda zaista ostaje dovoljno prostora za sumnju na astmu. Pravi zaključak se međutim postiže nakon lekarskog pregleda i urađene spirometrije.. (po mogućnosti u momentu napada stezanja u grudima).