Zanima me koliko tecnosti asmaticar treba da unosi u organizam,koje vitamine da li nesto od hrane moze da pogorsa stanje astme kao i od pica (alkohol,gazirano...) Hvala vam na odgovoru

    Odgovoreno: 06. 09. 2008.
    • Poštovani, Treba unositi dosta tečnosti jer na taj način se brše izbacuje alergen iz organizma. Što se tiče hrane, nema posebnih pravila, jer sve zavisi od toga da li osoba već razvila snezibilizaciju na neki sastojak hrane ili ne. Citrusno voće je poznat nosilac alergena, ali ne znači da je svaki asmatičar alergičan na ovu vrstu voća. Isto pravilo važi i za pića, uz preporuku da se unose pre svega prirodni sokovi bez konzervansa. Veštačka pića sadrže značajnu količinu konzervanasa i korektora na koje se vrlo često razvijaju alergije pa i pogoršanja kod asmatičara. S poštovanjem, Doc. dr sc. Milan Rančić