poštovani, pre par godina sam postala alergična na ambroziju, ali je ove godine bilo najgore. jedne noći sam počela i da se gušim, pa sam posetila lekara gde mi je ustanovljena opstrrukcija pluća i neki početni oblik astme. dobila sam i terapiju koje se pridržavam. interesuje me da li postoji mogućnost da se moje stanje popravi ili kada je u pitanju astma stvar može da ide samo na gore. hvala unapred.

    Odgovoreno: 06. 09. 2008.
    • Poštovana, Alergija na ambroziju je samo marker koji ukazuje na Vašu sklonost ka alergijskim reakcijama. Bronhijalna astma je upalna, alergijska i imunološka bolest, gde postoje mngi faktori koji održavaju bolest, pa i senzibilizacija na ambroziju. Niko unapred ne može predvideti kakav će klinički tok imati astma. Jedno je sigurno: ne treba čekati da simptomi postanu ozbiljni i dramatični pa tek tada pristupiti lečenju. Danas postoje vrlo efikasni lekovi za kontrolu ove bolesti S poštovanjem, Doc. dr sc. Milan Rančić