Postovani doktore, Probudila sam se sa velikom kolicinom slajma, koji me je terao na kasalj, suv i nadrazajan. Uvece sam dobila temperaturu, koja je trajala pet dana, a nije prelazila preko 38. Onda sam pocela da izbacujem slajm, bele boje, i tada je temperatura prestala. Pila sam samo paracetamol i vitamine. Medjutim, ono sto me brine je da izbacivanje slajma i dalje traje, doduse mnogo lakse, a proslo je od prestanka temperature nedelju dana. Da li imam razloga da se brinem ili je to normalno? Trenutno nemam knjizicu, pa zato nisam isla kod lekara. Ali ako mi kazete da postoji razlog da odem, oticicu kod privatnika. Hvala unapred!

    Odgovoreno: 25. 08. 2008.
    • Poštovana, Mislim da se kod Vas radi o akutnoj virusnoj infekciji koju ste vrlo lako i brzo preboleli. Ne treba da Vas brine što još uvek iskašljavate, jer to je normalna odbrambena reakcija respiratornih organa. Potrebno je da nastavite da uzimate vitamine i dosta tečnosti, što će olakšati izbacivanje sekreta. U tome će Vam dosta pomoći i preparat Fluimucil, koji postoji u obliku šumećih tableta. Jedna tableta rastvorena u čaši vode sasvim je dovoljna da potpomogne proces ozdravljenja i oslobađanja od sekreta. Ako i posle 15 do 20 dana i dalje imate iste simptome, potrebno je da se javite lekaru - pulmologu na pregled. Srdačan pozdrav! Doc. dr sc. Milan Rančić