Postovani doktore, imam 34 god i dvoje male dece, vec tri meseca cesto imam problem kada zelim da duboko udahnem vazduh, takodje imam i osecaj tupog bola i peckanja na jednom mestu kod grudne kosti vise sa leve strane kao i probadanje u levom i desnom plucnom krilu, u poslednjih mesec dana imam i nesanicu koju nikad pre nisam imala, ne kasljem i nisam pusac. Bol u prsima se menja pri promeni polozaja glave. Radjen je RG pluca,EKG, spirometrija 2 puta,stitna zlezda,alergoloski test, krvna slika,CT toraksa kao i kolonoskopija i kolposkopija zbog teze anemije sideropenijske i krvarenja iz anusa, koja je dijagnostifikovana malo pre problema sa grudnim kosem i disanjem, cesto imam popodne temperaturu 37,2 a normalna mi je uvek bila 36,5. Da li treba da ponovim neke preglede sa obzirom da su mi svi nalazi bili dobri sem gvozdja koje jos popravljam do popunjavanja depoa? Zbog nelagodnosti u grudnom kosu me cesto hvata strah da je u pitanju rak pluca ili strano telo, jer su promene nastale naglo i simptomi su uporni.Koliko brzo se zaista moze razviti neki ozbiljniji proces na plucima i da li sada posle vise od tri meseca od prvih simptoma mogu biti sigurna da nije nista ozbiljno?

    Odgovoreno: 06. 09. 2008.
    • Poštovana, Urađen je veliki broj pregleda i koliko shvatam svi ukazuju na normalan nalaz. Vrlo je malo verovatno da može postojati ozbiljno oboljenje a da svi rezultati budu uredni. Ponekad je i to moguće kada se radi o početnom stadijumu nekih bolesti, ali sumnjam da je to slučaj kod vas. Tegobe koje imate mogu biti i zbog propratne anemije, pa i povišena telesna temperatura koju dobijate poslepodne. Rak pluća i strano telo u plućima imaju sasvim drugačiju simptomatologiju i te dijagnoze ne dolaze u obzir.Ništa niste naveli o poslu koji obavljate i koji je stepen fizičke aktivnosti. Moguće je da bi Vam pomogle korektivne vežbe, a na to me navodi podatak da pri pokretima glave osećate bol u grudnom košu. Posavetujte se sa fizijatrom. S poštovanjem, Doc. dr sc. Milan Rančić