Već duže vrijeme koristim kapi za nos ( 2 - 3 god. ) operil u spreju ili neke druge slične. Sad ovo vjerovatno smiješno zvuči ali ja ne mogu bez njih. Pogotovo kad je vani ili u prostoriji toplo meni se nos jednostavno začepi i ja ne mogu disati. Ako nemam kapi tad u tom momentu mene fata panika jer imama osjećaj da ću se ugušiti. Znajući kako te kapi loše djeluju na sluznicu interesuje me kako ih se mogu riješiti ( prestati uzimati ) ili kome se mogu obratiti ? PS. probala sam sa nekim blažim stvarima tipa morska voda Marisol, Aquamaris. Čak i neke kapi na bazi propolisa i ništa nije pomoglo. Jednostavno nema nikakvog efekta. Hvala unaprijed, poz. !

    Odgovoreno: 06. 09. 2008.
    • Poštovana, Dugotrajnom primenom vazokontriktornih kapi za nos nastaje vazomotorni rinitis. U tom stanju što više upotrrebljavate kapi enjihov efekat je sve manji i kraći, a li se osoba teško odriče i te male koristi. Dobro ste poeči da dugo i uporno koristite ovalaživače u vidu spreja. Možete koristiti i spray Nasonex ili Flixonase, po jedanput u svaku naozdrvu na dan. Inhalacioni kortikosterioidi potpomažu obnavljanju nosne sluzokože i uspostvaljanju normalne funkcije receptora na ćelijama. Dosadašnje kapi za nos koristite sve nmanje i manje dok ih potpuno ne obustavite u roku 10 do 15 dana. A kad prestanete sa korišćenje ne pokušavajte ponovno ni po koju cenu. Povoljno deluju i inhalacije čajveima bar jednom dnevno. najvažnije je strpljenje i upornost, kao čvrsta volja, jer odjednom nećete se rešiti dosadašnjeg \"omiljenog \" leka. S poštovanjem, Doc. dr sc. Milan Rančić