Poštovani dr Rančiću, ovo je dopuna prošlog mejla od danas. Dragana – 39 godina, pištanje u plućima. Doktorka mi je ovako napisala u izveštaju: Fiziološki nalaz: Udah visokotonski u max. Expirijumu diskretno produžen. Spirometrija je tada bila odlična. Posle mesec dana ponovo je zapisano da je udah visokotonski, a spirometria je bila dobra. Objasnite mi šta je to? Hvala i izvinite na dopuni tek sad sam našla izveštaj.

    Odgovoreno: 06. 09. 2008.
    • Poštovana, Opis koji ste pročitali u izveštaju Vaše doktorke odnosi se na nalaz na plućima pri auskultaciji stetoskopom. Doktorka je napisala da se pri izdahu vazduha iz pluća na samom kraju izdaha, čuju zvižduci visokokog tonaliteta. Visokotonski zvižduci se čuju obično kada su suženi mali disajni putevi u sklopu nekih plućnih bolesti. Ali ovaj nalaz može biti i fiziološki i to baš ako se čuje pri kraju ekspirijuma. Važno je da je spirometrijski nalaz normalan. To ukazuje da plućna funkcija zadovoljavajuća, normalna. Auskultatorni fenomeni sa pluća služe za prepoznavanje nekih stanja i bolesti, ali nisu uvek dovoljni za dijagnozu, niti se pomoću njih uvek sigurno može proceniti težina poremećaja. S poštovanjem, Doc. dr sc. Milan Rančić