Poštovani dr Rančiću, imam 39 godina i imala sam neke probleme sa plućima pre 3 godine kada mi se uz grip čulo i pištanje u plućima. Posle gripa se sve to smirilo, ali posle toga se pištanje povremeno vraćalo u dva tri navrata. Alegiski testovi nisu pokazali da sam alergična, osim malo na grinje (3,7). Urađen mi je i metaholinski test čiji su rezultati negativni. Pri odlasku kod lekara spirometrija mi je normalna, a doktorka kaže da se pri pregledu uvek čuje lako pištanje. Pošto mi sve to deluje nelogično zamolila bih vas da mi kažete svoje mišljenje o mom problemu, i da mi date savet kako bih mogla da nastavim lečenje ukoliko je to potrebno. Unapred vam se zahvaljujem na odgovoru.

    Odgovoreno: 06. 09. 2008.
    • Poštovana, U toku virusnih plućnih infekcija može se ispoljiti veća reaktivnost dijasnih cevi, usled čega se lakše i brže kontrahuju glatki mišići u zidovima disajnih cevi. To dovodi do sužavanja lumena disajnih cevi i čuju se različiti auskulatatorni fenomeni, pa i visokotonski zvižduci. Posle izlečenja od virusne infekcije u velikoj većini slučajeva ovaj nalaz se gubi. Kod nekih osoba i fiziološki se čuju ovi zvižduci pri kraju ekspirijuma. Ovakav nalaz treba uvek proveriti spirometrijom, te ako je nalaz uredan nema razloga za zabrinutost. Nije potrebno lečenje, ali predlažem da dva puta godišnje proverite Vaš spirometrijski nalaz, a posebno ako ste pušač. S poštovanjem, Doc. dr sc. Milan Rančić