Poštovani dr.Rančiću, Naš sin ima 11 punih godina i lečimo ga od alergijske astme od njegove druge godine. Alergičan je na sledeće stvari: polen trave korova i drveća, dlaku psa, grinje, kućnu prašinu i buđ. Najviše problema ima sa nosom koji prvi reaguje na alergene. U vreme ambrozije uvek krećemo sa preventivom i dajemo mu aerius ili presing. Međutim sada mu to nije nije dovoljno i nos mu je u dobroj meri zapušen. Naša doktorka je na odmoru, ali je ranije rekla da po potrebi možemo koristiti neku nazalnu pumpicu i rekla da pokušamo sa Nasonex-om. Poštu nismo sigurni da li je nasonex pravo rešenje molimo vas da nam potvrdite da li da koristimo tu pumpicu ili nam možete preporučiti neku koja bi bila efikasnija protiv alegena koje smetaju našem sinu. Unapred hvala na odgovoru.

    Odgovoreno: 06. 09. 2008.
    • Poštovani, Osnov terapije alergijskog rinitisa je kortiosteroid u obliku spreja ili kapi. Navedani lek je odlično rešenje, i kako su pokazala istraživanja i iskustva, ovaj lek je jedan od najefikasnijih. Odlični lekovi su i Flixonase i Beconase, ali morate voditi računa da su Vašem sinu potrebne dečje doze. Takođe, treba primenjivati lek samo kada je period plenizacije i potom praviti pauze. To je zbog toga što lek sadrži hormon kortikosteroid, koji unesen lokalno, kao sprej vrlo malo ulazi u cirkulaciju i deluje na mestu aplikacije. ali ipak određena količina prodre u organizam. Kako ovaj lek može ometati razvoj i rast kostiju, njegova upotreba uvek treba da bude kontrolisana i po preporuci lekara. S poštovanjem, Doc. dr sc. Milan Rančić