Postovani, Molim Vas da mi kazete ako je moguce da li postoje jos neki lekovi protiv ambrozije,sem pressinga i flonidana i sl.Zaposlen sam i nemam vremena da sedim u kuci,da bi najgori deo dana prosao.Molim Vas,ako strani lek postoji a moze da se naruci ,javite.Pozdrav

    Odgovoreno: 06. 09. 2008.
    • Poštovani, Suština suzbijanja simptoma kod alergizacije na spoljne alergene, pa i na ambroziju, je PREVENCIJA. Naravno, to je i najteži deo, jer se nije moguće izolovati od kontakta sa alergenom. Ipak kontakt sa alergenom treba svesti na najmanju moguću meru, često ispirati telo i kosu, menjati odeću i u vreme kada je polenizacija najveća planirati aktivnosti u zatvorenom prostoru.Osnov terapije su antihistaminici koje Vi koristite. Probajte kakav će biti učinak leka AERIUS, koji se uzima jedna tableta dnevno. Takođe, treba da koristite nazalne kortikosteroide (Spray Nasonex, Flixonase, Beconase, jednom do dva puta dnevno po jedan spray u svaku nozdrvu). U poslednje vreme je uočeno povoljno dejstvo i antagonista leukotreiena (Singulair, Accolate), ali oni kod nisu registrovani za alergijski rinitis, već samo za bronhijalnu astmu. Dakle, lekova ima dosta, važna je prevencija, pravilno doziranje leka i upornost! S poštovanjem, Doc. dr sc. Milan Rančić