Postovani, u sad sam u 8 mjesecu trudnoce. Prije 5 mjeseci poceo mi je curiti nos i imala sam jaki sekret, sad se malo smirilo. Radila sam bris nosa i grla i u nosu imam stafilokoku. Grlo je uredno. Mene zabrinjava sto mene grlo boli 5 mjeseci. Osjecam da se osusi, nekad promuknem, nekad pecka i to nestane pa se opet za dva dana pojavi. Isla sam doktoru i on kaze da je grlo uredno malo upaljeno. Krajnika nemam. Dali bi po vasem misljenju trebala uraditi neke nalaze za grlo? I dali mozda trudnoca utice na moje grlo?

    Odgovoreno: 06. 09. 2008.
    • Poštovana, Svakako da hormonske promene u trudnoći utiču na fiziološke mehanizme odbrane na sluznicama, pa i u grlu. Menja se sastav fizioloških sekreta, funkcija ćelija koje učestvuju u odbrani organizma i metabolička aktivnost. Zbog toga se mogu i javiti promene koje opisujete. Moguće je da suvoća grla bude delom uzrokovana i infekcijom stafilokokom, koji je čest stanovnik gornjih disajnih puteva. Nije preporučljivo bez preke potrebe uzimati lekove u ovo doba trudnoće. Zato pokušajte sa ispiranjem grla rastvorom (čajem) žalfije, ili upotrebljavajte antiseptične tablete koje možete nabaviti u svakoj apoteci. Ukoliko se tegobe održavaju do kraja trudnoće ili i posle porođaja, treba ponoviti bakteriološku analizu briseva grla i nosa i uraditi neke analize krvi. Za to ćete se obratiti svom lekaru pod čijom kontrolom će biti sprovedena laboratorijska ispitivanja i eventualno lečenje. S poštovanjem, Doc. dr sc. Milan Rančić