Imam 60 godina i moram da vam kazem da se jako znojim jos od ranih utarnjih sati,a to je poizrazenije nego kasnije kad je velika vrucina, ali moram da vam kazem da mi to nije od sada nego vec od pred 15-20 godina i cesto mi svira u pluci nalazi kod lekara su dobre a pronagjeno mi je alergiski bronhit, sta mi vi proporucujete???

    Odgovoreno: 19. 08. 2008.
    • Poštovana, Preznojavanje u ranim jutarnjim satima, koje je izraženije nego u kasnijim satima, verovatno je povezana sa stimulacijom koju Vaše znojne žlezde dobijaju od takozvanog autonomnog nervnog sistema. Ovaj sistem je odgovoran za \"automatski\" rad unutrašnjih organa, i njegova aktivnost vrlo malo zavisi od volje, dakle onog dela mozga koji rukovodi voljnim aktivnostima. Posle buđenja ovaj sistem se uključuje dopunski zbog stimulacije iz centralnog nervnog sistema koji se \"probudio\". Ova pojava ne treba da Vas brine ako traje toliko dugo. Možete se posavetovati sa dermatologom kako lokalno da smanjite znojenje. Što se tiče Vašeg bronhitisa, nije dovoljno za dijagnozu obaviti samo lekarski pregled. Potrebne su i dopunske analize i testovi, kako bi se sa sigurnošću odgovorilo da li imate ovo oboljenje. Postoji mogućnost da smetnje disanja koje imate u ranim jutarnjim satima takođe utiču na pojačano preznojavanje. Obratite se pulmologu koji će lako razrešitiVašu dilemu! Srdačan pozdrav! Doc. dr sc. Milan Rančić