Postovani, Molila bih vas da mi odgovorite dali je dobro raditi preventivne inhalacije i ako jeste sa cim da se inhaliram i kako (imam elektricni inhalator).To vas pitam jer sam pre 6 meseci imala Upalu pluca sa plucnom maramicom i reznjevi su bili uhvacenji pa sam lezala 7 dana na pulmologiji u Beogradu.A sad sam dobila akutni rinusitis koji mi se spustio na bronhije i nisam mogla lepo da udahnem pa mi je doktorica prepisala inhalaciju 10 dana sa deksazonom i pantenolom i pijem Runac i Flumicin.Stoga me zanima dali preventive radi mogu nedeljno da se inhaliram i sa cim ako je moguce.Inhalator mi je zapremine od 6 ml. Hvala unapred

    Odgovoreno: 24. 06. 2007.
    • Postovana Gordana, Inhalacija kao vid terapije primenjuje se efikasno za lecenje mnogih respiratornih bolesti, a posebno kod bronhijalne astme i hronicne opstruktivne bolesti pluca. Medjutim, preventivne inhalacije ne mogu prevenirati pogorsanje bolesti ili spreciti nastanak upala pluca. Iz tih razloga, ne preporucujem da radite preventivne inhalacije, vec samo onda ako postoje odredjeni respiratorni zdravstveni problemi. Tada se treba posavetovati sa pulmologom o vrsti leka za inhalaciju, o dozama i frekvenciji sprovodjenja. Srdacan pozdrav! Doc. dr sc. Milan Rancic