Molim vas da mi objesnite sta znaci\\\"mala fibroza na gornjim deo pluca\\\"da li je opasno po zivot i sta da radim u ovom slucaju,i kome da se obratim ako je opasno i ako mozete malo opsirnije da mi objasnite za fibrozu na plucama Unapred hvala na odgovor

    Odgovoreno: 19. 08. 2008.
    • Poštovani. Medicinski izraz koji ste upotrebili je istrgnut ili iz opisa radiograma pluća ili CT-a pluća. On označava da je u tom delu više vezivnog tkiva nego što se inače nalazi u plućima. Ovo se obično javlja kao posledica nekih upala, ali i kod nekih bolesti imunološkog porekla, gde se spontano stvara vezivno tkivo. Ako je to izolovani nalaz samo na taj deo pluća, najverovatnije nema značaja, jer je posledica neke bolesti koja je bila ranije i odavno prošla. Ako ima fibroze i u drugim delovima pluća, onda je potrebno dopunsko ispitivanje. Onako kako ste naveli stanje na plućima je verovatno normalno, a mala fibroza je više kozmetski znak i izveštaj o nekom ranijem oboljenju. Imajte u vidu da jedan od najčešćih uzroka takvih nalaza izolovane fibroze koja se uočava slučajno je tuberkuloza pluća. Obratite se pulmologu najbliže zdravstvene ustanove za dopunska objašnjenja. Srdačan pozdrav! Doc. dr sc. Milan Rančić