Postovani,ima 27 god. 2006 sam prvi put dobio gusenje obavio preglede:spirometriju , rendgen,skener,ekg,krvnu sliku, i sve je bilo uredu,sem sto sam na testu za alergije bio pozitivan na cak 7 stvari(kucna prasin,polen,korenje trave,...).Dobi osam tada da pijem Presing(nije bas nesto pomoglo).Posle nekog vremena simptomi su postali skoro neprimetni.Simptomi su se ponovo vratili i ja sam dobio pumpicu sybicort ko ju sam iskoristi i opet bez nekog narucitog poboljsanja.Zadnjih mesecipo dana uz sve simptome koje imam (otezano disanje,ponekad neke bolove ispod samih ramena,probadanja u plucima,ponekad osetim i bol u plucima pri kaslju,ponekad aritmije) pojavio se i kasalj,koji nije bas nesto uporan 3-4 puta dnevno se zakasljem i iskasljem gust tamno zeleni iskasljak.Moram napomenuti da mi je nos stalno zapusen i da imam gastritis.Otkad je pocelo ovo kasljane ostavio sam cigarete ma i da nisam bio neki pusac 5-6 cigreta dnevno.Dobro podnosim napor,cak mi fizicka aktivnost i prija,apetit mi je dobar.Moram napomenuti da sam u skorije vreme bio pod stalnim stresom.Unapred hvala.

    Odgovoreno: 20. 08. 2008.
    • Poštovani, Prvi pregledi koje ste obavili nisu ukazali na postojanje bolesti, ali na prisutnu sklonost da alergijski reagujte. Alergijska reakcija može biti i od strane respiratornih organa, što se može manifestovati smetnjama disanja. Ako se na to pridoda infekcija, problemi u funkciji nosa, a nekad i gastroezofagealni refluks (vraćanje želudačnog soka iz želuca u jednjak) onda je problem složeniji i zahteva da češće kontrolišete funkciju pliuća. Potrebno je da je proveriti da li postoji infekcija gornjih i donjih disajnih puteva ( pregled na mikroorganizme), a potom pristupiti lečenju infekcije. Simbycort ste uzimali kratko, nekada je potrebno uzimati lek više meseci do postizanja punog učinka. Predlažem da, se , ukoliko ste u mogućnosti javite pulmologu, koji će nastaviti koordinaciju postupaka ispitivanja i dalje ordiniranje odgovarajućih lekova. Srdačan pozdrav! Doc. dr sc. Milan Rančić