Postovani doktore Rancicu, molim Vas ako mozete da mi pomognete oko sledeceg pitanja. Usled koriscenja pronizona s obzirom da se lijecim od sarkoidoze pluca izasle su mi akne po ledjima i manje po grudima. Da li mi mozete preporuciti neku mast, gel ili bilo koji preparat protiv kortizonskih akni i kako da se koristi. Samo da napomenem prije mjesec dana koristio sam dozu od 30 mg i akne su bile izrazito izrazene, sada pijem tablete od 20 mg i kao da su manjeg intenziteta i crvenila. Unaprijed zahvalan.

    Odgovoreno: 20. 08. 2008.
    • Poštovani, Sa daljim smanjenjem doze leka verovatno će nastupiti dalje povlačenje i smirivanje akni. Potrebno je da zatražite savet dermatologa, koji će Vam moguće preporučiti i neki od magistralnih lekova koji će pripremiti za Vas u apoteci. Imajte u vidu da je važnost terapije koju koristite za sarkoidozu veća nego kozmetske tegobe koje imate. Ipak, i te sporedne efekte ne treba trpeti unedogled. Srdačan pozdrav! Doc. dr sc. Milan Rančić