vec duze vreme me muci jedan problem. od pocetka leta i toplijeg vremena pocela sam da kijam. nisam prehladjena i nikada do sada niam imala nikakve alergije. cini mi se da kijanje pocinje kada iz hladnog predjem na toplo(npr iz hladovine na sunce) i to ne kinem jednom ili dva puta nego nekih 20 - 30 puta. nekad se to razvuce na ceo dan. kijanje samo prati zapusen nos neko kratko vreme i kada prestanem sve se vrati u normalu. Unapred se zahvaljujem za odgovor.

    Odgovoreno: 20. 08. 2008.
    • Poštovana, Kod Vas se verovatno radi vazomotornoj reakciji krvnih sudova nosa. Promene temperature dovode do širenja i skupljanja krvnih sudova, u Vašem slučaju vrlo izdašno, što je razlog nastanka refleksa kijanja, a kasnije i sekrecije iz nosa i otoka sluzokože. Nadam se da ste već uradili orl pregled, ispitivanja za alergiju i analize imunog sistema. Lekar specijalista koji bude video te nalaze preporučiće Vam lek, a to će verovatno biti jedan od inhalacionih kortikosteroida za nos. Kapi za nos koristite vrlo kratko, a naj bolje je da ih izbegavate. Srdačan pozdrav! Doc. dr sc. Milanm Rančić