Postovanje Doktore Moj sin ima 18 godina i alergichan je na AMBROZIJU. Simptomi su.curenje nosa i suzenje ochiju,nema problema sa disanjem. Interesuje me.koji je lek efikasan za ovaj stadium i ovaj uzrast a da je siguran i neskodljiv. Unapred vam ZAHVALJUJEM.

    Odgovoreno: 11. 08. 2008.
    • Poštovani, Alergija na polen trava je čest nalaz kod osoba koje imaju sklonost ka alergijskim reakcijama. Vrlo često to nije jedini alergen na koje su te osobe alergične. Zbog toga je potrebno sproveszti i dodatna ispitivanja kojima će utvrditi da li postoje i drugi alergeni koji pokreću inflmacijske procese u organizmu. Povoljno je to što Vaš sin ima samo alergijsku kijavicu i nema smetnje u disanju, ali imajte u vidu da mogu postojati i poremećaji plućne funkcije koji ne daju odmah simptome. Na ovo vas upozoravam jer je česta udruženost bronhijalne astme, alergijske kijavice i alergijskog konjunktivitisa. Nakon sprovedenih ispitivanja i pregleda Vaš sin bi trebalo da dobije jedan od inhalacionih kortikosteroida za nos (Flixonase, Nasonex), antihistaminik( Aerius, Clarinase, Claritin, Floninad) a od skora je u primeni u našoj zemlji i jedan novi lek, Singulair). Za pravilno doziranje, ritam uzimanja i kontrola i trajanje terapije morate se obratiti pulmologu, alergologu ili specijalisti za orl, jer se te refernce odrđuju tek posle pregleda i dopunskih analiza. Srdačan pozdrav! S poštovanjem, Doc. dr sc. Milan Rančić