Postovani doktore,moja cerka ima 17 godina,ima slab imunitet jer odmah se prehladi,kijavica,curenje nosa i slicno.Radilismo bris nosa i grla i ima bakteriju Stafilok aureus.Mozete li mi opsirnije nesto vise reci o ovoj bakteriji da li je opasna i da lida joj dam neki antibiotik,ona nije uzela antibiotik.Ja se izvinjavam unapred za greske .Viki

    Odgovoreno: 08. 08. 2008.
    • Poštovana, Nalaz S. aureua u nosu j kod mnogih osoba normalan nalaz jer se radi o široko rasprostranjenoj bakteriji kojoj je to normalno stanište. Kod mnogih osoba uspostavi se ravnoteža između organizma i bakterije pa ona ne izaziva nikave tegobe. Međutim, u uslovima pada imuniteta, ova uslovno patogena bakterija može da izazove oboljenje. Najčešće je to gnojna skrecija iz nosa, ali nekada može prodreti i u donje disajne puteve, gde može izazvati vrlo opasnu upalu pluća. Infekciju ovom bakterijom treba lečiti. Problem je što je ona rezistentna na penicilinske antibiotike, a i na one na koje je senzitivna brzo razvija otpornost. Jedan od lekova koji je često vrlo efikasan je eritromicin, ili kombinacija trimetoprim-sulfometoksazol (Bactrim). Nos treba ispirati fiziološkim rastvorom koji se često prodaje u apoteci kao spray (morska voda) i nikako ne koristiti ukapavanje rastvora antibiotika u nos jer se tako razvija rezistencija mnoigo brže. Imajte u vidu da eradikacija bakterije može biti efikasna, ali neretko se može ponovno javiti kolonizacija ovom bakterijom. Zbog toga treba jačati imunitet prirodnim putem: boravak na planini ili moru, polivitaminska ishrana, nikako pušenje i dim cigareta, Za praćenje su potrebne česte kontrole brisa nosa. Oko koordinacije redosleda pregleda i saveta za uzimanje antibiotika ipak se morate obratiti svom doktoru! Srdačan pozdrav! Doc. dr sc.Milan Rančić