Poštovani doktore, već sam Vam ranije pisala ali nisam dobila odgovor. Radi se o mojoj majci (1947 god.)koja je avgusta 2005 operisana.Dijagnoza Ca ovarii FIGO IIa/IIIa.Posle operacije bila je na hemioterapiji. U JUNU ove godine za redovnu kontrolu rađen je CT abdomena baez i sa IV datim kontrastom i male karlice sa IV datim kontrastom i šaljem Vam taj nalaz: Na presecima KROZ BAZALNE PARTIJE PLUĆA vidi se nekoliko, neke su subpleuralne, malih nodularnih promena, u medijalnom segmentu srednjeg režnja i anterobazalnom segmentu donjeg režnja desno, dok se levo nalaze u gornjrm lingularnom, anterobazalnom i posterobazslnom segmentu donjeg lobusa, promera do 6 mm, koje su susp. na sek.dep.Potrebno je uraditi CT toraksa. U pleuralnim kavumima se ne uočava slobodna tečnost. Jetra je primerene veličine, bez izdvajanja fokalnih promena. Žučna kesa presavijena, bez stranog sadržaja, žučni putevi nisu prošireni. Pankreas, slezina, oba bubrega i oba nadbubrega u iz. granicama.Desni bubreg niže položen. Retroperitonealno, do nivoa račve aorte, ne vide se znaci pat. limfadenopatije, prisutne su retke, nesignifikantne Igl, promera do 10 mm. Parailijačno obostrano ne vide se pat. uvećane Igl. Mokraćna bešika ispunjena, glatkih kontura, bez intraluminalnih vegetacija. Stanje nakon histerektomije i obostrane adneksektomije, u maloj karlici se ne vide recidivantne Tu proene. Ishiorektalne fose slobodne.Nema ascitesa. Ingvinalno obostrano prisutne Igl, lipomatoynog hilusa, reaktivnog izgleda, promera do 10 mm. Paraumbilikalno levo, subkutano, vidi se mekotkivna, nodularna promena, promera 8 mm, koja se intenzivno postkontrastno opacifikuje, susp, je na sek. dep., potreban je dopunski UZ pregled. Tumor marker CA 125 je 5. Lekar specijalista kod koga mama odlazi na preglede konstatuje sledeće: Urađen CT abdomena i male karlice sa kontrastom koji uključuje i bazalne partije pluća na kome se vide vrlo sitne nodularne promene koje se u ovom momentu ne mogu proglasiti za meta. (najveća promena oko 5 mm).U jetri nema pat. promena.Retropertoneum slobodan, paraumbilikalno levo susp. nodularna promena 8 mm koja se u ovom trenutku ne može proglasiti za sek. dep. Zaključak: nema znakova oboljenja.Kontrola 07.10.2008 sa eho abdomena i male karlice, RTG pluća i PA i CA 125. Molim Vas za pojašnjenje i mišljenje o promenama na plućima.Da li možemo da čekamo do oktobra?Da li već sada možemo da proverimo da li su to metastatske promene ili ne? Unapred zahvalna, Slađana

    Odgovoreno: 08. 08. 2008.
    • Poštovana, Promene na plućima koje su uočene CT pregledom su vrlo sumnjive na plućne meta promene. Ipak, to je samo slika koja je dobijena pomoću X zraka, i nije definitivna potvrda proširenja osnovne bolesti. Jedini siguran nalaz je patohistološki pregled plućnih biopsija. Međutim promene su vrlo male i teško bi se mogle biopsirati bronhoskopijom. Potrebno je u toku mesec do dva uraditi bar kontrolnu radiografiju pluća u poster-anteriornom položaju (PA) da bi se pratila evolucija plućnih promena. Ukoliko postoji povećanje veličine senki na plućima, ili uvećanje broja, onda je potrebno razmotriti na Konzilijumu novu terapiju. Predloženi marker takođe treba pratiti, jer on može biti takođe pokazatelj aktivnosti bolesti. Vrlo je važno znati i kako se oseća pacijent i kakav je nalaz tokom pregleda pacijenta. Zbog toga predlažem da se i ranije javite svom lekaru, koji je zadužen za onkološko lečenje. S pozdravom, Doc. dr sc. Milan Rančić