Postovani doktore Rancicu, Hvala Vam na iscrpnom odgovoru - i hvala na spremnosti da i ovim putem pomognete. Pitali ste me u kakvom je stanju moja majka, trenutno - nakon hemioterapije, koju je dobro podnela (krvna slika joj je sve vreme bila u normali) ona normalno dise, prestala je da kaslje vec kada je oktobra meseca primljena u bolnicu zbog ustanovljavanja uzroka bolesti, i kada je izmedju ostalog, kao posledicu te osnovne bolesti imala i upalu plucne maramice i jak bronhitis. Normalno se krece, obavlja svakodnevne poslove, itd. Moram da napomenem, da kao dugotrajni pusac (naravno, prestala je da pusi cim se razbolela) ima i druge plucne dijagnoze - pocetni emfizem, kao i nekakve ,,zone fibroze". Kiseonik je primala samo dok je bila u bolnici na ispitivanju, kao i prvi mesec tokom prve ture hemioterapije, nakon cega joj vise nije bio potreban. Uz to, imala je i Hornerov sindrom (ako sam dobro napisala), odnosno sindrom vene cave, pre nego sto je pocela sa hemioterapijom, oticanje kapaka i lica, ko! ji je nestao vec nakon prve primljene ture. Znaci li to da zaista zracenje moze unistiti eventualno prisutne sekundarne depozite? I jos jedno - priznajem, glupo pitanje, ali za sve nas koji se suocavamo sa ovom bolescu, mozda i ocekivano - citala sam na internetu da je ovo najmaligniji oblik kancera pluca, i da se bolesnicima predvidja najvise godinu do dve prezivljavanja. Vazi li to i za one bolesnike kod kojih se lecenje pokaze uspesnim, i kod kojih nema udaljenih metastaza? I da, jos nesto - da ne zaboravim, a mozda kljucno - verovatno ste upoznati sa tim kako kod nas ide sa zakazivanjem zracenja. Ona ce se zraciti na VMA, najpre smo jednog dana morali da idemo po uput, potom je dosao vikend, danas sam isla da predam za overavanje uputa u socijalno, a sutra treba da ga podignem, a tek prekosutra mozemo otici na VMA da zakazemo, gde obicno krenu sa zracenjem tek za mesec dana. Da ne govorim o tome da se aparat na VMA svaki cas kvari... Kojom brzinom se razvijaju metastaze, odnosno, ako su ovo sto ima trenutno zaista sekundarni depoziti, da li je toliko cekanje (od zavrsetka hemioterapije do verovatno pocetka zracenja bice jedno mesec i po dana, ako ne i vise) rizicno? Srdacan pozdrav i mnogo Vam hvala. Ana

    Odgovoreno: 31. 05. 2007.

    • Postovana Ana, Kod Vase majke je propisna terapija zracenjem u cilju dopune terapijskih efekata koji su postignuti hemioterapijom. Zracenje ima upravo za cilj da unisti zaostale maligne celije koje su eventualno dospele do limfnih zlezdi medijastinuma. Takodje imajte u vidu da moze unistiti i zaostale celije u plucima.Problem konacnog izlecenja karcinoma lezi u zahtevu da i poslednja celija bude unistena, a to sa sadasnjim oblicima terapije nikada nismo sigurni. Tacno je da je mikrocelularni karcinom pluca najmaligniji oblik karcinoma pluca, ali taj tip karcinoma najbolje reaguje na citostatike i zracenje. Tacno je i da vecina pacijenata ima losu prognozu, ali smo svedoci da ima i pacijenata kod kojih se bolest ne obnovi tokom duzeg niza godina pracenja. U Nisu se zracenje sprovodi po listi zakazivanja u Klinici za onkologiju. Od pre godinu dana nabavkom novih aparata znacajno je smanjena duzina cekanja, a pacijenti iz grada i blize okoline zrace se ambulantno. Na kraju, ponavljam, Vasa majka mora biti nadalje pod stalnim nadzorom kvalifikovanog onkologa i Konzilijuma lekara koji ce u svakom momentu predlagati najoptimalnija resenja. Srdacan pozdrav!
      Doc. Dr sc. Milan Rancic