postovanje, vec nekih sedam mjeseci imam problem sa grlom imam neki cudan osjecaj...radeci bris grla i nosa dijagnosticirana je streptokoka, te stoga imam cudno grebanje po grlu i osjecaj da su neki mali kruzici po zdrijelu. Prije 20 dana sam imala operaciju slijepog crijeva, te se takav cudan osjecaj u grlu, zdrijelu, jednjaku i svim organima gornjeg disajnog trakta pokusavam opravdati uticajem narkoze.Nadam se da sam vam dala dovoljno podataka. unaprijed hvala,

    Odgovoreno: 01. 08. 2008.
    • Poštovana, Streptokok je bakterija koja se često nalazi u gornjim delovima disajnog trakta. Neki od sojeva streptokoka su normalni stanovnici ovog dela tela, a neki su vrlo patogeni, tj spremni da izazovu bolest. U vašem pitanju treba razdvojiti dve stvari: 1. osećaj grebanja u grlu koji osećate duže vreme može biti posledica infekcvije streptokokom i posledične hronične upale grla. Zbog toga je potrebno ponovno uraditi bakteriološki pregled i ispitati osetljivost na antibiotike, pa ako se pokaže da se radi o patogenom soju, obavezno primeniti terapiju. 2. Osećaj koji imate u grlu i ždrelu moguć je posle operacije i bez prisustva streptokoka, i posledica je aplikacije tubusa tokom operacije, isušivanja sluzokože, dejstva aplikovanih lekova i prodora bakterija iz gornjih u donje delove respiratornog trakta. U svakom slučaju potreban je dopunski pregled orl lekara i eventualno pulmologa kako bi se isključile ozbiljnije komplikacije. S poštovanjem, Doc. dr sc. Milan Rančić, pneumoftiziolog