Postovani, interesuje me u kojim slucajevima se propisuje lek montelukast. Da li ima koristi kod alergije na polen? Pored alergije imam preosetljivost bronhija, bar je tako rekla doktorica. Bronhijalna astma mi je pod znakom pitanja. Uglavnom koristim Presing i sprej za nos Flixonase.Imam 28 god.

    Odgovoreno: 01. 08. 2008.
    • Poštovana, Lek montelukast je iz grupe tzv. antagonista leukotriena i koristi se za lečenje bronhijalne astme, pre svega. Ovaj lek nije dovoljan kao pojedinačni lek, već je neophodno da se primene i lekovi uz drugih grupa, pre svega kortikosteroidi i bronhodilatatori. Iz Vašeg pisma se saznaje da patite od alergije, bronhijalne hiperreaktivnosti, a da imate i rinitis jer koristite sprej za nos. Dajem Vam do znanja da se može sa sigurnošću odgovoriti da li vi imate astmu ili samo predispoziciju da bolujete od ove bolesti. Dilemu će razrešiti pulmolog na osnovu pregleda i serije testova. Imajte u vidu da kod ove bolesti i normalan nalaz plućne funkcije ne isključuje da bolest postoji. Ova pitanja treba da razreši Vaš lekar, kako bi ste dobili pravilnu terapiju. Srdačan pozdrav! S poštovanjem, Doc. dr sc. Milan Rančić pneumoftiziolog