Sta mozete reci o tuberkulozi koja se pojavila ovih dana u Soko banji. Mislim da se zove rezistentna TBC. Hvala.

    Odgovoreno: 01. 08. 2008.
    • Poštovani, I Vi ste žrtva netačnih informacija koje ovih dana proturaju mediji, nadam se ne namerno, već iz nedovoljne obaveštenosti i nerazumevanja problema. Rezistentna tuberkuloza se nije pojavila ovih dana, ona postoji oduvek, ali mogućnost njene dijagnostike i prepoznavanja je danas na znatno višem nivou. Radi se, zapravo, o tuberkulozi koja je izazvana bacilima koji su postali otporni na dejstvo, jednog ili više lekova za lečenje tuberkuloze. Dakle, postoje prirodno rezistetni bacili, i oni koji to nastaju u toku lečenja koje nije odgovarajuće. Neodgovarajuće lečenje je kada pacijent ne uzima lekove dovoljno dugo, u dovoljnoj dozi, kada dođe do prekida u lečenju, kada se pojave druge bolesti, pre svega SIDE, ili kada su neispravni lekovi. Čovek se može zaraziti ovim bacilima od pacijenta koji je zaražen ovim bacilima, ali zdrava osoba će svojim imunitetom savladati rezistentni bacil, isto kao i onaj koji nije rezistentan. Osim toga Soko Banja nije mesto gde se legu ti bacili, već se u njenoj blizini nalazi bolnica koja je osposobljena za lečenje i takvih pacijenata. Zahvaljujući projektu koji pod pokroviteljstvom Svetske zdravstvene organizacije i Global fonda, pulmološka služba u Srbiji u potpunosti kontroliše ovu bolest. Epidemiološka situacija u Srbiji što se tiče ove bolesti je vrlo povoljna i broj obolelih se smanjuje, a ne raste. U Srbiji postoje i edukovani kadrovi, posteljni fond i dovoljno lekova da svi oboleli budu adekvatno zbrinuti. Zna se i tačan broj obolelih od rezistentne tuberkuloze i on uopšte nije veliki (manji od 50). Prema tome, nema razloga za bilo kakvu zabrinutost, jer situacija nije nimalo dramatična, a kontrola tuberkuloze u Srbiji je nikad bolja! S poštovanjem, Doc. dr sc. Milan Rančić, pneumoftiziolog